niedziela, 12 maja 2013

24/ fun with texture and materialThis year, we had wait a long time for the spring. When it finally came together with a substitute of summer I blossomed with her and I fell into a frenzy of colors, neon lights and everything else as long as it wasn't gray;) This time, I decided to give up of my beloved, lime handbag for soft styling, because contrary to appearances, so also I really like to dress. 
If the range of colors is one, I need to play with materials and their texture. Sporty jacket, elegant blouse like a mist and waxed tube apparently can't fit together, but that's all the joy in the fun fashions to mix and match items from other stories and look fabulous ;D A you, what do you think about this outfit? :)

W tym roku na wiosnę musieliśmy bardzo długo czekać. Kiedy w końcu przyszła wraz z namiastką lata ja rozkwitłam razem z nią i wpadłam w szał kolorów, neonów i wszystkiego innego, byleby nie było szare ;) Tym razem postanowiłam jednak zrezygnować z mojej ukochanej, limonkowej torebki na rzecz stylizacji stonowanej, bo wbrew pozorom tak również bardzo lubię się ubierać.
Skoro gama kolorystyczna jest jedna, należy zagrać różnicą materiałów i ich teksturą. Sportowa, ortalionowa kurtka, elegancka bluzka niczym mgiełka i woskowane rurki z pozoru mogą do siebie nie pasować, jednak na tym polega cała radość w zabawie modą, by łączyć ze sobą rzeczy z innych bajek i wyglądać bajecznie ;D A Wy co sądzicie o tym stroju? :) 
BERSHKA jacket / ZARA blouse and pants / NO NAME loafers / GUESS handbag / H&M earrings / MOHITO belt

1 komentarz:

 1. Hey there! Thіs is my first visіt to уοur blog!
  Wе are а tеam of volunteers аnd stаrting
  a new initіativе in a community
  in the ѕаmе niсhe. Yοur blоg pгoνideԁ us vаluablе infοrmatіon to work on.
  Υou haνe ԁone a extrаоrdіnаry
  job!

  my web-site - Party Pills Cheap

  OdpowiedzUsuń

Thanks for all comments! :)