sobota, 13 kwietnia 2013

15/ GoldenEye

Today a post with my latest acquisition in the closet, which effectively denies the ubiquitous fashion pages black & white trend. So far, I really liked this theme and was happy to wear it on my own way, but since I see every other blog post this dedicated, I honestly can't look at the girls in trousers in black&white striped like prison uniforms. In addition, most of them haven't figure to pants in a stripes pattern. I don't understand blindly following the trends and duplication of patterns from blog on the blog. As a last resort, since they so desperately want to be "on top" with their not quite the perfect figure, pants can be used to replace a jacket in the above-mentioned pattern. I think not one fan of the trend black&white would look better and even the way would break the ubiquitous  convention on striped pants. ;)

Still on the subject of jackets and rebellion against black&white I present to you my new baby. I found this jacket quite a long time, sometime in December. I was going to buy it, but I was not really on the idea.
Recently I found it in one of Warsaw outlets and by the way I decided to buy it. You will not believe what was my surprise when I found out that my size is available and for a very, very low price. At this point, the decision can be only one. 
Ornate, here I combined gold jacket with leather pants and biker boots. Climate disco opposed to strict style street. What do you think about it? :)Dziś post z moim najnowszym nabytkiem w szafie, który skutecznie przeczy wszechobecnemu na stronach modowych trendowi black&white. Do tej pory bardzo lubiłam ten motyw i często chętnie go na swój sposób miksowałam, jednak odkąd na co drugim blogu widzę post temu poświęcony, to szczerze nie mogę patrzeć na dziewczyny w spodniach w czarno-białe pasy niczym więzienne uniformy. W dodatku większość z nich nie ma figury, by spodnie w taki wzór ubierać. Nie rozumiem ślepego podążania za modą i powielania wzorców z bloga na blog. Przecież jest tyle innych możliwości interpretacji trendu na te dwa kolory. W ostateczności skoro już tak bardzo chce się być "na topie", to przy nie do końca idealnej figurze można je z powodzeniem zastąpić marynarką w wyżej wymieniony deseń. Myślę, że nie jedna fanka trendu black&white wyglądałaby lepiej, a i przy okazji złamałaby wszechobecną teraz konwencję na pasiaste spodnie. ;)

Pozostając w temacie marynarek i buntu przeciwko monochromatycznemu trendowi przedstawiam Wam moje nowe złotko. Znalazłam ten żakiet już dość dawno. Planowałam go kupić, jednak nie bardzo miałam na niego pomysł. Ostatnio przypadkiem znalazłam się w jednym z warszawskich outletów i przy okazji postanowiłam sprawdzić, czy w dalszym ciągu jest dostępny. Nie uwierzycie jakie było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że dalej wisi na wieszaku, w dodatku w moim rozmiarze i za bardzo, bardzo niską cenę. W tym momencie decyzja mogła być tylko jedna.
Ozdobną, złotą marynarkę połączyłam tu ze skórzanymi spodniami i motocyklówkami. Klimat disco przeciwstawiony surowemu stylowi ulicy.
MANGO jacket / H&M pants / WRANGLER boots

14 komentarzy:

 1. Fantastyczny zestaw, marynarka jest boska <3

  OdpowiedzUsuń
 2. fajna ta marynarka ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. temat postu z Jamesa Bonda?:)

  OdpowiedzUsuń
 4. absolutely great color combo,looks dapper!
  let's follow each other?
  www.helendushko.com

  Helen
  xo

  OdpowiedzUsuń
 5. I must confess, I'm pretty hooked on the black and white thing actually but only out of practicality - don't have the time and money to follow all the trends haha. Although, I'm not a big fan of striped trousers either - like you said, not everyone can pull it off :/
  With that being said, cool blazer, I like the gold distressed feel of it :p

  Mai

  www.socapricious.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. There is a lot of possibilities for interpretation of black&white trend :D It was always in fashion and, truly speaking, we do not need to buy anything new to be in ;)
   Thanks for graet comment!

   Usuń
 6. pasy, paski, paseczki. Co za duzo to nie zdrowo, tez uwazam, ze powoli staje sie to nudne. Swietnie wygladasz

  OdpowiedzUsuń
 7. Genialny zestaw, szczególnie marynarka!


  klaudynabiel.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Rewelacyjna marynarka! Ogólnie zestaw baardzo udany <3

  OdpowiedzUsuń
 9. świetna marynarka :) zapraszam do soiebie :) www.bykryska21.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Thanks for all comments! :)